Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Ćwiczenia oddechowe dla instrumentów dętych

Ćwiczenia oddechowe dla instrumentów dętych to zagadnienie ważne dla każdej osoby, która planuje być dobrym instrumentalistą. Niezależnie nazwy instrumentu dętego, jego wielkości, możliwości, specyfiki – oddychanie jest bezsprzecznie podstawą do tego, by postał jakikolwiek dźwięk. Wiele błędów technicznych, problemy intonacyjne, możliwości długotrwałego utrzymania danego dźwięku czy  popularne kiksy mają swoje podłoże właśnie w nieprawidłowościach dotyczących oddychania w czasie gry na instrumencie dętym. Muzycy grający na instrumentach dętych narażeni są na powstawanie licznych napięć w obrębie aparatu głosowego i oddechowego. Sposób ułożenia ust oraz konieczność wytworzenia mocnego ciśnienia wydychanego powietrza bez odpowiedniego przygotowania aparatu oddechowego to idealne środowisko do pojawienia się zbędnych napięć w ciele (szczęka, klatka piersiowa), w krtani czy narządach oddechowych. Genezą problemów w grze na instrumentach dętych, podobnie jak w śpiewie jest nieprawidłowy, niekontrolowany oddech. 

Ćwiczenia oddechowe dla instrumentów dętych – porada dla instrumentalistów

Każda osoba, która rozpoczyna swoją muzyczną podróż jest spragniona szybkich efektów, wytwarzania dźwięków, które autentycznie układają się we frazy i tworzą melodie. Młody człowiek niechętnie wykonuje ćwiczenia techniczne, okazując ogromne zniecierpliwienie, co w efekcie kończy się pominięciem ćwiczeń oddechowych bez trzymania instrumentu w dłoni – sam trening oddechowy. Dodatkowo presję na pedagogach i uczniach szkół muzycznych tworzy system edukacji, który przepełniony jest wymogami dotyczącymi materiału, ale także przesłuchaniami, popisami czy egzaminami. Następstwem tych kilku nakładających się czynników jest pominięcie niezwykle ważnych ćwiczeń oddechowych, które mogą w przyszłości uchronić muzyka nie tylko przed brzydkim, nieestetycznym dźwiękiem, kiksami, ale przede wszystkim schorzeniami aparatu oddechowego i głosowego.

Jakie ćwiczenia oddechowe wykonywać w czasie nauki gry na instrumencie dętym? 

Kluczowe w nauce prawidłowego oddychania jest uruchomienie mięśni międzyżebrowych, przepony oraz tłoczni brzusznej do odpowiedniej aktywizacji. Następnie każdy zespół mięśniowy należy wzmocnić wykonując ćwiczenia statyczne, dynamiczne oraz parciowe. Do ćwiczeń oddechowych należy podejść bardzo holistycznie. Wielu muzyków skarży się na problemy z zadęciem szukając winowajcy np. W sposobie ułożenia ust, zamiast pochylić się nad tematem oddychania – odpowiednie wytworzenie, utrzymanie i kontrolowanie słupa powietrza są podstawą do dobrego zadęcia (podobnie jak w śpiewie). 

  1. Ćwiczenia oddechowe rozciągające mięśnie oddechowe.
  2. Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechową.
  3. Ćwiczenia oddechowe pogłębiające fazę wdechową.
  4. Ćwiczenia oddechowe wykorzystujące ruchy parciowe.
  5. Ćwiczenia oddechowe kondycyjne
  6. Ćwiczenia oddechowe w izolacji torów: żebrowego, przeponowego oraz całościowego, czyli brzuszna – przeponowy – żebrowym

Ćwiczenia oddechowe dla instrumentów dętych – proste ćwiczenie oddechowe dla instrumentów dętych

Stań wyprostowany, zadbaj o rozluźniona szyję, następnie włóż palce: wskazujący, środkowy i serdeczny między siekacze (nie musi być głęboko), usta ułóż w tzn. rybkę (wargi do przodu), drugą dłoń ułóż na górnej części brzucha. W takiej pozycji ciała oraz aparatu artykulacyjnego weź w miarę możliwości cichy wdech przez usta licząc do 3 (w myślach) i poczuj jak górna część brzucha zwiększyła znacznie swoją objętość. Następnie przez chwilę utrzymaj w bezdechu brzuch w tej pozycji i spokojnie licząc do trzech wypuść powietrze ustami (również bezszmernie)

Celem powyższego ćwiczenia jest uelastycznienie mięśni oddechowych oraz zlikwidowanie łapczywego i bardzo szmernego (charczącego) wdechu, który działa niekorzystnie dla krtani i fałd głosowych. Ćwiczenie to jest proste, bezpieczne i zalecane dla każdego na początku nauki oddychania oraz dla muzyków, którzy wskutek problemów zdecydowali się na powrót do ćwiczeń bazowych w nauce gry na instrumencie dętym. 

W Akademii Śpiewu instrumentaliści (początkujący, zaawansowani, a nawet profesjonaliści) mogą otrzymać pomoc w zakresie ćwiczeń oddechowych, które są podstawą efektywnej nauki gry na instrumencie dętym oraz gwarancją pięknego brzmienia instrumentu.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.